Mastercard

Obchodník roku 2023

 

Vítězové Mastercard Obchodník roku 2023

Absolutní vítěz

Absolutním vítězem se každoročně stává obchodník, který dosáhne v rámci reprezentativního výzkumu nejvyššího celkového skóre napříč všemi kategoriemi. Absolutním vítězem dvacátého prvního ročníku ocenění Mastercard Obchodník roku se stal Dr. Max.

Mastercard Obchodní roku 2023 – Cena veřejnosti

V kategorii Cena veřejnosti úspěšně obhájil své loňské vítězství Lidl Česká republika Každý hlasující měl možnost rozdělit celkem 10 bodů mezi své čtyři nejoblíbenější obchodníky. Vítěz kategorie Lidl získal celkem 168 444 bodů a hlasovalo pro něj 54 221 zákazníků. Na druhé příčce se umístila společnost Kaufland se 102 776 body a na třetím Penny Market s 69 748 body. Téměř 85 tisíc lidí se zapojilo do internetového hlasování.

Kategorie odborné poroty – Mastercard Inovace roku

O vítězi kategorie Mastercard Inovace roku rozhodli účastníci konference Retail Summit. Finalisté kategorie vybraní odbornou porotou – Dr. Max (Robotický sklad a smart expedice v lékárnách, Makro Cash & Carry ČR (Iniciativa České pole) a SuperZoo (Samoobslužná prodejna 24/7) - se utkali při veřejné prezentaci o hlavní cenu. Vítěze zvolili účastníci konference svým hlasováním, a stala se jím společnost Makro Cash & Carry ČR.


Vítězové sortimentních kategorií

Vítězové sortimentních kategorií a absolutní vítěz ocenění Mastercard Obchodník roku 2023 byli určeni na základě výsledků reprezentativního průzkumu.

 • Mastercard obchodník roku s potravinami

  Cenu Obchodník roku s potravinami získal Lidl Česká republika. Lidl bodoval zejména v parametru zapamatovatelnosti – 54 % respondentů nakupujících sortiment si ho spontánně vybavilo. Zákazníci Lidlu projevili také vysokou míru loajality v této kategorii. Kaufland obsadil druhé místo a třetí příčku Albert.

 • Mastercard obchodník roku s drogerií a parfumerií

  dm drogerie markt se stala vítězem kategorie Obchodník roku s drogerií a parfumerií, a to především díky velmi silné pozici v parametru zapamatovatelnosti – spontánně dm jmenovalo 66 % respondentů nakupujících sortiment. Na druhém místě se umístila TETA drogerie a na třetím Rossmann.

 • Mastercard obchodník roku s oděvy

  Společnost Peek & Cloppenburg se stala vítězem kategorie Obchodník roku s oděvy díky nejvyšší míře důvěry deklarované zákazníky – obchodníka doporučuje 78 % zákazníků nakupujících sortiment. Druhé místo patří společnosti Zalando a na třetím je New Yorker.

 • Mastercard obchodník roku s obuví

  Ocenění Obchodník roku s obuví získala společnost DEICHMANN. Společnost bodovala v parametru zapamatovatelnosti – spontánně ji jmenovalo 47 % respondentů nakupujících sortiment. Druhé místo obsadila společnost Rieker a třetí Footshop.

 • Mastercard obchodník roku se sportovními oděvy a potřebami

  Své loňské vítězství v kategorii Obchodník roku se sportovními potřebami obhájil Decathlon. Jeho zákazníci deklarují nejvyšší míru loajality v dané kategorii. Podíl zákazníků, pro které je prodejna hlavním nákupním místem pro daný sortiment, je 55 %. Druhé místo obsadilo Sportisimo a třetí SportsDirect.

 • Mastercard obchodník roku pro dům, zahradu a chovatele

  Společnost OBI se stala vítězem kategorie Obchodník roku pro dům a zahradu díky nejlepším výsledkům v parametru zapamatovatelnosti v dané kategorii – spontánně ji jmenovalo 60 % respondentů nakupujících sortiment. Na druhém místě se umístil Hornbach a na třetím Eva.cz.

 • Mastercard obchodník roku s nábytkem a bytovými doplňky

  V kategorii Obchodník roku s nábytkem a bytovými doplňky zvítězila IKEA Česká republika, a to především díky velmi silné pozici v parametru zapamatovatelnosti – spontánně ji jmenovalo 62 % respondentů nakupujících sortiment. Zákazníci IKEA v dané kategorii deklarují také nejvyšší míru loajality. Na druhém místě je JYSK a na třetím Sconto nábytek.

 • Mastercard obchodník roku s elektrem a elektronikou

  DATART se stal vítězem kategorie Obchodník roku s elektrem a elektronikou, protože zabodoval v parametru zapamatovatelnosti – spontánně ho jmenovalo 62 % respondentů nakupujících sortiment. Na druhém místě se umístila Alza.cz a na třetím Planeo.

 • Mastercard Čerpací stanice s prodejnou

  Na první místo se z loňského druhého v kategorii Čerpací stanice probojovala společnost Tank ONO. Tato čerpací stanice je pro 54 % respondentů hlavním nákupním místem pro daný sortiment, čímž zákazníci deklarují nejvyšší míru loajality v dané kategorii. Na druhém místě je loňský vítěz ORLEN Benzina a na třetím Shell.

 • Mastercard obchodník roku s knihami

  Ocenění Obchodník roku s knihami získala společnost KNIHY DOBROVSKÝ mimo jiné proto, že bodovala v parametru zapamatovatelnosti – spontánně ji jmenovalo 69 % respondentů nakupujících sortiment. Zákazníci ke společnosti deklarují také nejvyšší míru loajality v kategorii. Na druhém místě je Luxor a na třetím Megaknihy.cz.

 • Mastercard obchodník roku s hračkami

  V kategorii Obchodník roku s hračkami zvítězila společnost Bambule, která zabodovala zejména v parametru zapamatovatelnosti – 35 % respondentů nakupujících sortiment si ji spontánně vybavilo. Druhé místo připadlo Wiky a třetí obsadilo Pompo.

 • Mastercard Lékárna roku

  Kromě titulu Absolutní vítěz je společnost Dr. Max také na prvním místě v kategorii Lékárna roku. Dr. Max je ve své kategorii nejsilnějším hráčem ve všech parametrech – spontánně jej jmenovalo 84 % respondentů nakupujících sortiment, pro 71 % zákazníků je hlavním nákupním místem pro daný sortiment a je na prvním místě také z hlediska souhrnného indexu důvěry nakupujících. Druhé místo obsadily lékárny Benu a třetí Lékárna.cz.

 • Mastercard E-shop roku

  Titul E-shop roku získala společnost Alza.cz mimo jiné díky nejvyšší míře loajality zákazníků v dané kategorii. Podíl zákazníků, pro které je obchodník Alza.cz hlavním nákupním místem pro daný sortiment, je 41 %. Druhé místo obsadilo Zalando.cz a třetí dm.cz.

 • Mastercard obchodník roku pro chovatele

  Společnost Super Zoo zvítězila v kategorii Obchodník roku pro chovatele. Super Zoo boduje v parametru zapamatovatelnosti, spontánně si jej vybavilo 32% respondentů nakupujících sortiment, a také v parametru loajality – pro 56 % zákazníků je hlavním nákupním místem pro daný sortiment. Na druhém místě je SpokojenyPes.cz a na třetím Zoohit.

 • Mastercard obchodník roku Doručení jídla a potravin

  V nové kategorii Doručení jídla a potravin zvítězila společnost Rohlik.cz, a to především díky velmi silné pozici v parametru zapamatovatelnosti – spontánně Rohlik.cz jmenovalo 46 % respondentů nakupujících sortiment. Druhou příčku obsadila Foodora a třetí Košík.cz.

 • Mastercard Obchodník roku – SOCR ČR Zodpovědný obchodník

  Kategorie Zodpovědný obchodník, jejímž garantem je Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, byla zaměřena na zdraví. Nevhodné stravování, nedostatek pohybu a špatný životní styl obecně jsou totiž nejčastějšími příčinami civilizačních chorob a úmrtí v naší populaci. Obchodní řetězce proto v posledních letech vedle preventivních zdravotních programů pro své zaměstnance rozvíjejí i programy na podporu zdravého životního stylu. Z řady zajímavých námětů nakonec odborná porota za nejlepší z nich vybrala program společnosti Tesco Stores ČR, a to zejména díky jeho komplexnosti. Řetězec Tesco totiž zainvestoval do vlastní metodiky měření indikátorů zdravých výrobků a podle ní stanovuje cíl, jaký podíl mají mít zdravé potraviny v celé nabídce. V současné době tvoří zdravé potraviny již více než polovinu nabídky a jejich podíl poroste i v dalších letech. Porotu při hodnocení přihlášek zaujaly také projekty Skutečně zdravá škola od Lidlu na výstavbu jedlých školních zahrad, rozšiřování produktových řad Kauflandu K-free a K-take it veggie nebo vzdělávací program Albertu pro děti Zdravá 5.

 • Vítězové ocenění Mastercard Obchodník roku 2023

 • Absolutní vítěz ocenění Mastercard Obchodník roku 2023

 • Vítěz kategorie Cena veřejnosti

Tiskové zprávy

 • Dr. Max triumfuje jako absolutní vítěz 21. ročníku ocenění Mastercard Obchodník roku

  Praha 26. března 2024

  − Dr. Max se stává absolutním vítězem 21. ročníku ocenění Mastercard Obchodník roku.
  − Téměř 85 tisíc lidí se zapojilo do internetového hlasování v kategorii Cena veřejnosti, aby vybrali svého oblíbeného obchodníka. Své vítězství v této kategorii úspěšně obhájil Lidl.
  − Vítězi sortimentních kategorií vybraní na základě spotřebitelského výzkumu jsou Alza.cz, Bambule, DATART, Decathlon, DEICHMANN, dm drogerie markt, Dr. Max, IKEA, KNIHY DOBROVSKÝ, Lidl, OBI, Peek & Cloppenburg, Rohlik.cz, Super Zoo a Tank ONO.
  − V kategorii odborné poroty Inovace roku zvítězila společnost Makro Cash & Carry ČR.
  − Vítězem kategorie SOCR ČR Zodpovědný obchodník je Tesco Stores ČR.

  Celá tisková zpráva

 • Zákazníci rozhodnou o vítězích ocenění Mastercard Obchodník roku 2023

  Praha 23. října 2023

  Startuje 21. ročník soutěže Mastercard Obchodník roku oceňující ty nejlepší obchodníky na českém trhu v jednotlivých kategoriích maloobchodu. Současně se zahájením tohoto ročníku bylo spuštěno hlasování veřejnosti, díky kterému získávají zákazníci možnost vybrat svého favorita v kategorii Cena veřejnosti a zároveň se zapojit do soutěže o 10 iPhonů 14. Hlasovat je možné do 21. ledna 2024 prostřednictvím internetových stránek www.obchodnik-roku.cz.

  Celá tisková zpráva

Předešlé ročníky

Výsledky a tiskové zprávy v předešlých ročnících soutěže Mastercard Obchodník roku.

Kontakt

Organizaci soutěže a komunikaci s médii
zajišťuje agentura Ogilvy, s.r.o.

Bubenská 1477/1, Holešovice, 170 00, Praha 7
IČO: 25120158
C 51364 vedená u Městského soudu v Praze